تبلیغات
وبلاگ حرفه و فن مدرسه نمونه دولتی امام صادق(ع) - ایدز وتغذیه ی درمانی

وبلاگ حرفه و فن مدرسه نمونه دولتی امام صادق(ع)
 
اتحاد، رقابت، رفاقت
Tehran

فال حافظ


بیلیارد 1 نفری بازی منچ آنلاین بازی شطرنج آنلاین 2 نفری بازی

چت روم

Type Writer Status Bar
Pichak go Up

Pichak go Up

بیماری ایدز

idz cant make you're sick

ویروس HIV  به محض اینكه بدن در معرض آن قرار گرفت به مدت 4 الی 7 هفته به سرعت روتوسی می كند كه بـــا نشانـه هایی مثل تب ، بی قراری ، ناراحتی و علائم دیگر مثل سرما خوردگی همراه است .

ایدز روده ای : از طریق ایجاد كردن عفونت بوسیله پاتوژن های غیر قابل شناسایی دیگر در روده كوچك و بزرگ تغییراتی ایجاد كرده و احتمالاً در جذب مشخص می شود .

بیمار بدون علائم : یعنی كسی كه تست آنتی بادی HIV  در او مثبت است ولی علائم بیماری را نشان نمی دهد .

بیماری اصلی : روی كل بدن اثر می گذارد و نشانه های رایج آن اغلب شامل تب همراه با عرق شبانه ، خستگی مزمن و متناوب ، بی قراری و اسهال می باشد معمولاً علت آن ناشناخته است .

سیتومگالو ویروس ها : گروهی از ویروس های هرسپس هستند كه ارتباط خاصی با غدد بزاقی دارند .

مقاومت دارویی : توانایی عامل بیماری ـ مثل HIV  ـ در رشد و تكثیر و سازگاری حتی در صورت وجود داروهای مؤثر را مقاومت دارویی گویند .

بدون بی حسی : احساس تحریك درد در اثر تماس آهسته باپوست .

درمان بسیار فعال ضد ویروس ( HAART  ) : تركیبی از 3 الی 4 روش كه معمولاً به مقصد متوقف كردن رونویسی ویروس HIV  و پیشرفت ایدز صورت می گیرد .

HIVAN  : سندرم نارسایی كلیوی كه معمولاً در ارتباط با ایدز می باشد .

HIV  نفروپاتی : بیماری تخریب و دژنزه شده مغز كه معمولاً در ارتباط با ایدز می باشد .

سندرم وستنیگ : اختلال در كاتابولیسم كه منجر به لاغری و تحلیل رفتن توده عضلانی می شود .

HIV  : ویروسی كه عامل اتیولوژیك ایدز به حساب می آید .

ساركومای كاپوزیز : تكثیر تومورهای بد خیم عروقی كه به رنگ قرمز ـ آبی هستند و معمولاً در سطح پوست یا حفرات دهان نمایان می شوند .

سندرم لیپودیستروفی : اختلال در متابولیسم چربی ، كم شدن چربی زیر جلدی یا چربی دور ارگانهای احتسایی ، سینه و كمربند شانه ای ، اختلال در متابولیسم گلوكز یا لیپید و احتمالاً اختلالات دیگر را نیز شامل می شود .

لنف آدنوپاتی : تورم ، محكم شدن و گاهی اوقات حساس شدن گره های لنفاوی كه از اثرات ثانویه ایدز ، آنفولانزا ، لنفوما ، مونو نوكلئوزیدها ( تك هسته ای ) می باشد .

میالجیـــا : درد عضــلانی منتشر كه معمولاً همراه با احساس ناشناخته درد و بی قراری می باشد .

عفونت فرصت طلب : عفونت بوسیله ارگانیسمی كه معمولاً بیماریزا نیست ولی معمولاً در شخص یا یك پاسخ ایمنی پاتوژن می شود و ایجاد بیماری می كند .

PHT  :  انتقال ویروس HIV  از مادر به فرزند در طی بارداری یا هنگام شیردادن .

PIS  :  داروهای ضد ویروسی كه آنزیم های پروتئازی ویروس ها را مهار كرده مانع از رونویسی آنها می شوند .

اتروویروس ها : ویروس هایی مثل HIV  كه با استفاده از آنزیم عمل رونویسی RNA  را به DNA  در زمانی كه ماده ژنتیكی آنها DNA  است انجام می دهند . می بینیم ماده ژنتیكی اكثر سلولها DNA  است كه در هنگام رونویسی از روی آن RNA  سنتز می شود .

Symptomatic  :  بدون هیچ نشانه یا تغییر مشهودی در بدن یا عملكرد آن كه نشان دهنده بیماری یا فازی از بیماری باشد .

V.L .T :  اندازه گیری مقدار RNA  ویروسی HIV  در خون و كپی های آن در هر میلیمتر پلاسمای خون بوسیله تست های bDNA,PCR  . بهترین نتیجه ممكن با یك روش تستی بدست نمی آید .

علم تغذیه به عنوان یك كیس قابل آزمایش و مفید در زمینه بیماری نشناخته شده است .

تهیه كننده رژیم غذایی باید با بیماری HIV  ، پیچیدگی ها و درمان آن ، پاتوفیزیولوژی بیماری دارو و فعل و انفعالات آن ، اختلال مرتبط با آن مانند مقاومت انسولینی ، اختلال در تنظیم لیپیدها ، بهم خوردگی مزاج و تغییرات رفتاری مرتبط با آن آگاه باشد .

مدیریت و هماهنگی های پزشكی بیماری ایدز بسیار چشمگیر بوده و از طریق خطوط هدایتی بین المللی ـ كه بارها به صورت امروزی در آمده اند ـ از طریق اینترنت در اختیار همگان قرار می گیرد علاوه بر این مقاله نامه ها و رفرانس ها تغذیه ای متعددی نیز موجود است .

برای یك بیمار ایدزی لازمست كه به زنجیره خدمات و مراقبت های پیوسته پزشكی مثل خدمات تغذیه ای ، روانی و اختصاصی از طریق مشاوره با یك مرجع سودمند آگاه باشد . بعد از گذشت 20 سال از بیماری ایدز ، 22 میلیون نفر مرده اند و 2/13 میلیون بچه غیر عفونی یتیم شده اند و تا سال 2010 حدود 44 میلیون نفر انتظار مرگ را می كشند در سرتا سر جهان مردم در كلیه تجمعات خود این بیماری را به مبارزه طلبیده اند كه در ژوئن سال 2001 هیئت قــانون گذاری ملــل متحـــد جلســه ای را در رابطـــه بـــا تعیین یك چهار چوب اساسی برای جوابگویی وسیع بین المللی و ملی در ارتباط با این بیماری تشكیل دارد ( UN AID S2001  ) .

پاتوفیزیولوژی ، اتیولوژی و طبقه بندی :

ایدز اولین بار توسط مراكز كنترل بیماری گزارش شد چندین مرد جوان سالم با عفونت های غیر معمول مثل پنومونی ، سیتومگالوویروس ، كاندیدیازید ، ساركومای كاپوزیز كه با اختلال در عملكرد سیستم ایمنی همراه هستند گزارش شدند این موارد یك اختلال ناشناخته قبلی را نشان می دادند در سال 1983 عامل مسبب بیماری را كه یك اترودویروس بود شناسایی كردند و آنرا ویروس نقص ایمنی اكتسابی انسانی ( HIV  ) نامگذاری كردند در سال 1998 قدیمترین مورد عفونت انسانی با بررسی نمونه خونی یك مرد مبتلا از كنگو تصدیق شد .

عفـــونت اولیـــه با HIV  عامل اصلی ایذز می باشد ویروس HIV به ماده ژنتیكی سلولهای T-helper ( سلولهای دارای گیرنده CD4  ) كه عوامل اصلی دفاع در برابر عوامل عفونی هستنــد حمله می كنند اگرچه شمارش سلولهای CD4  در خون تست رایج مورد استفاده می بـــاشد ولــی قسمتهـایی از بدن كه حاوی ویروس ها هستند به طور جداگانه بررسی می شوند  این قسمتها شامل مایع منی ، ترشحات واژن ، سیستم ایمنی و CNS  می باشد ویروس HIV  سبب تخریب و تخلیه سلولهای CD4  شده كه سرانجام منجر به ایدز ، اختلالات نورلوژیكی ،عفونتهای فرصت طلب و تورمور می شود پیشرفت HIV در افراد مختلف تا درجه زیادی به دلیل عكس العمل بین ویروس و فاكتورهای ژنتیكی میزبان متفاوت است . درك بهتر از عكس العمل های میزبان به ویروس با پیشرفت علم جدید در زمینه درمان ، تغییر مصونیت ، قطع درمان تركیبی ، شروع روشهای شیمی درمانی جدید و پیشرفت در زمینه واكسیناسیون می باشد .

HIV  می تواند از طریق خون به مایع منی ، مایع واژن ، شیرمادر و مایعات دیگری كه حاوی خون هستند منتقل شود . مایع مغزی نخاعی ـ مایع زلالیه ( سینوویال ) اطراف مفاصل استخوانی ، مایع آمینوتیك كه جنین را احاطه كرده است و مایعات دیگر نیز می توانند HIV را منتقل كنند ولی به نظر نمی آید كه بزاق . اشك یا ادرار در انتقال HIV  نقش داشته باشند رایج ترین شكل انتقال HIV  از طریق خون یا نزدیكی غیر محافظت شده از راه آنان یا واژن با یك فرد مبتلا می باشد ریسك نزدیكی از طریق اورال كمتر است ولی بی خطر نیست ایدز همچنین می تواند از طریق شیردادن منتقل شود بنابراین تماس افراد باید حین كار با مایعات بدن برای حمایت خودشان و دیگران در برابر بیماری قواعد كلی پیشگیری و احتیاط را رعایت كنند ویروس از طریق تماسهای معمولی ، بوسیدن ، در آغوش گرفتن همچنین استفاده از وسایل افراد مبتلا مثل نقره آلات ، فنجان یا ظروف غذا منتقل نمی شود . دو نوع HIV  وجود دارد كه شامل نوع یك و نوع دو می باشد كه از یك راه منتقل می شوند بیشتر مردم به HIV  نوع یك مبتلا می شوند و نوع دو به سختی منتقل می شود كه اولین بار هم در آفریقا كشف شد و دوره كمون آن از نوع یك طولانی تر می باشد HIV  نوع یك به سهولت تغییر می كند و نژادهای متفاوتی دارد كه دارای انواع زیادی می باشد و به شكلهای مختلفی در سرتاسر جهان پخش می شود .

اپیدمیولوژی و تمایلات بیماری : به طوریكه تخمین زده شده 000/950 ـ 000/850 فرد مبتلا به HIV  در آمریكا  زندگی می كنند . حدود 000/40 مورد عفونی جدید هم سالیانه بروز می كنند كه از این تعداد %7 مرد و 30 % زن و 1% بچه های زیر 13 سال می باشند هر سال در حدود 15000 مر گ اتفاق می افتد تقریباً نیمی از افراد عفونی قابل تشخیص و درمان نیستند تعداد افراد عفونی در آمریكا و انگلیس به طور متناسب در حال افزایش است كه به ترتیب 54% و %19 موارد عفونی جدید را تشكیل می دهند . سفید پوستان %26 و بقیه افراد آسیاسس ها ، جزیره نشین ها ، هندی های ساكن آمریكا ) تقریباً %1 موارد عفونی جدید را تشكیل می دهند بزرگترین گروه در معرض خطر در آمریكا مردانی هستند كه با زنان رابطه مشروع دارند كه حدود % 42 را تشكیل می دهند همچنین %24 زنانی كه چند شریك جنسی دارند و در موارد كمتر كسانی كه از داروهای تزریقی استفاده می كنند در معرض خطر ابتلا هستند رعایت بهداشت در روش انتقال خون سبب شده كه خطر ابتلا به HIV  به طرز چشمگیری در افراد هموفیلی و دیگر دریافت كنندگان خون كاهش یابد همچنین با انجام مشاوره HIV  قبل از حاملگی ، تست های داوطلبانه و استفاده از دارو طی دوران حاملگی تعداد كودكان متولد شده از مادران مبتلا كاهش یافته است . در سال 2000 حدود %90 از 196 فرد مبتلا افرادی بودند كه طی دوران جنینی به این بیماری مبتلا شده بودند در حالی كه در سال 1995 ، حدود %91 از 800 نفر مبتلا بوده اند . تنها %7 از موارد جدید ایدز در اوایل دوره اپیدمی را زنان جوان و بالغ تشكیل می داده اند كه تقریباً %25 موارد جدید و اخیراً تا %30 موارد سال 2000 را تشكیل داده اند خصوصاً زنان آمریكای لاتین تا حد بالایی با ویروس تماس داشته اند و چهارنفر از هر پنج نفر موارد جدید HIV  در زنان رنگی پوست ( بور ) دیده شده است . علی رغم روش های درمانی جدید كه سبب افزایش طول عمر و پیشرفت كیفیت زندگی شده است زنان در دسترسی به مراقبت های درمانی محدودیت دارند با وجود اینكه از هر زن 10 یك نفر مبتلاست ولی میزان ابتلا در زنان 3 برابر مردان است بیشتر از %10 كل موارد ایدزی گزارش شده را افراد 50 ساله یا بالاتر تشكیل می دهند و از هر 3 مرگ یك مورد بالای 45 سال سن دارد . بررسی در مورد گروهــی كه از كاندوم استفاده می كنند به سختی امكانپذیر بود فیزیولوژی زنان پیرتر و مسن تر آنها را در روابط جنسی و ابتلا به ایدز به افرادی با ریسك بالا تبدیل كرده است زیرا دیواره های واژن آنها نازكتر و مایع لغزنده كننده آن كاهش یافته و امكان پاره شدن غشاهای واژینال آن ها وجود دارد بنابراین احتمال ابتلا به ایدز نیز در آنها بالاست . از شروع دوره اپیدمی ایدز تا پایان سال 2000 حدود 448000 مرگ گزارش شده است كه از این تعداد %85 مرد و %15 زن و % 46 سفید پوست و % 36 آفریقایی و % 17 اسپانیایی می باشند با استفــاده از روشهای درمانی بسیار فعال ضد ویروسی و روشهای مربوط به عفونت های فرصت طلب مرگ بسیاری از جوانان و بالغین آمریكایی مبتلا به ایدز به طور برجسته ای كاهش یافته است اكنون بیشتر افراد مبتلا به ایدز زنده هستند و زندگی می كنند ولی تعداد دقیق آنها منعكس نشده است .

بزرگترین مركز ملی مراقبت از افراد ایدزی با 7 میلیون دلار هزینه حدود %55 افراد بالغ و %90 بچه های مبتلا به ایدز را پوشش می دهد .

بیماری های بدخیم مرتبط با ایدز :

1 ) ساركوما كاپوزیز : بیماری سلولهای تك هسته ای خون می باشد كه با عقده های ارغــــوانی روی پــوست ، غشاهای موكوسی یا عقده های لنفاوی یا دستگاه گوارش ظاهر می شود این بیماری با روش های درمانی تركیبی و كنترل ویروسی وسیع به طرز قابل ملاحظه ای كاهش یافته است . زخمهایی كه در حفرات دهان و مری ایجاد می شوند سبب درد هنگام بلع و جویدن غذا می شوند این زخم ها در دستگاه گوارش سبب اسهال و اختلالات روده ای می شوند زخم های موضعی نیز با جراحی و رادیو تراپی قابل درمانند و شیمی درمـــانی نیز برای افرادی كه بیماری در بدن آنها پخش و منتشر شده است تجویز می شود . درمان این بیماری بسیار سخت و دشوار است و شیمی درمانی بیشتر در مورد دیگر اختلالات مرتبط با HIV استفاده می شود .

 

2 ) لیمفــوماس : شامل لنفوم غیر هوجكینگ و بوركیت است كه روده كوچك را درگیر می كند  را درگیر می كند و سبب اسهال ، سوء جذب و اختلالات روده ای می شود در ابتدا لنفوم روی مغز اثر كرده و شخصیت و هویت فرد را مختل می كند این گونه لنفوم ها خیلی ضعیف به شیمی درمانی پاسخ می دهند زیرا متوقف شدن قبلی سیستم ایمنی سرعت و مقدار درمان را محدود می كند .

بیماری های عصبی ـ عضلانی :

بلافاصله به دنبال عفونت HIV  به مغز وارد شده و منجر به انسفالوپاتی دمنتیا ، میلوپاتی ، نوروپاتی محیطی و میوپاتی می شود به طور ثانویه اختلالات نورولوژیكی ممكن است منجر به انسفالیتیس و لوكوانسفالوپاتی پیشرفته ، انسفالیتیس ویروسی سیتومگال ( CMV  ) ، رادیكولومیلیتیس ، مننژیت كریپتوكوكال ، لنفوم ابتدایی CNS   و نور و سیفلیس می شود . قبلاً داروهایی برای كنترل رونویسی وجود داشت .

دمنتیا بر %25 افراد ایدزی اثر می كرد كه امروزه به %10 رسیده است .

3 ) علائم دمنتیای مرتبط با ایدز عبارتند از : زوال عقل و آگاهی فرد و همچنین زوال فعالیتهای حركتی و رفتاری . وجود یك یا چند فاكتور برای تشخیص دمنتیای ایدزی لازمست مثل : سیتوكین ها ، آمینواسیدهای مهیج مثل گلوتامات ، كوئینولینیك اسید ، آراشــید و نیك اسید ، مكانیسم های اكسید اتیو ، فاكتورهای فعال كننده پلاكت ها یا آپوپتو زیز( مرگ برنامه ریزی شده سلول ) .

4 ) میلوپــاتی ممكن است  در % 25 افرادی كه ایدز دارند بروز كند و منجر به فلج نسبی اندام های تحتانی می شود این بیماری روی اعمال حسی و حركتی اثر می كند و بوسیله تشنج و انقباض و در بعضی افراد ضعف پاها و مثانه ظاهر می شود از اولین نشانه های آن احساس سوزش ، خارش ،بی حسی در انگشتان دست و پا می باشد .

5 ) نوروپاتی محیطی ممكن است بوسیله بعضی از ویروس ها یا داروها ایجاد شود .

6 ) میوپاتی ضعف پیشرفته عضلانی در اثر HIV  یا سم AZT می باشد كه اگر علت اصلی آن سم AZT باشد سطح آنزیم كراتین كنیاز افزایش می یابد .

7 ) اختــلالات كبدی مرتبط با ایدز : امروزه هپاتیت C  ( HVC  ) به عنوان یكی از عفونت های فرصت طلب مرتبط با ایدز محسوب می شود .

و مرگ و میر مرتبط با آن نیز در حال افزایش است و 170 میلیون نفر در سرتاسر جهان به آن مبتلا هستند و حدود %25 از %18 مبتلایان آمریكایی ایدزی هستند بنابراین ایدز در افراد مبتلا به HVC  به سرعت پیشرفت كرده و منجر به مرگ آنها شده است و راه درمانی برای اینگونه افــراد وجود ندارد . FDA  ، آلفا اینتر فرون را برای درمان این بیماران تجویز می كند ولی دوز دارو برای افرادی كه نارساسس كبدی دارند باید اصلاح شود .

 

رویال قرمز نماد مبارزه با ایدز

کودک7ماهه مبتلا به ایدزادامه مطلب

طبقه بندی: بهداشت، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 6 اسفند 1389 توسط sadegh dashti
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : میهن تم| بازپخش : بانک جامع قالب های فارسی